Zalety pracy w małej firmie

Kategoria: Sprawnie Opublikował MobivoiceSkomentuj

Powszechnie wiadomo, że praca w korporacji i w niewielkim przedsiębiorstwie zdecydowanie różnią się od siebie. Jakie są zalety pracy w małej firmie?

Przyjęło się, że korporacja to szansa na rozwój i zdobycie cennych kontaktów. Jak się jednak okazuje, pracownicy wiodących firm po kilku latach odchodzą z miejsc zatrudnienia, nierzadko zakładając własne działalności handlowe czy usługowe. Praca w małych przedsiębiorstwach wygląda inaczej niż w korporacjach. Jak?

 

Mniej, znaczy lepiej

Kiedy załoga firmy składa się z kilku osób, obowiązki się przeplatają. Ci, którzy w danej chwili mają do wykonania mniej zadań, pomagają pozostałym. I tak zakres działań zatrudnionego staje się bardzo szeroki. Z czasem przeradza się to w duże kompetencje, które czynią pracownika cennym na rynku, posiada on bowiem umiejętności, które wykraczają poza jego obszar zawodowy.

 

mała firma 2

 

Mniejsza firma to i mniejsza liczba pracowników. Przyjęto, że małe przedsiębiorstwa to takie, w których zatrudnionych jest do 50 osób. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wszyscy pracownicy się ze sobą znali. To znacznie ułatwia komunikację w firmie, a co za tym idzie, szybkość podejmowania decyzji. Kiedy osoby, które muszą ze sobą współpracować, pozostają w pozytywnych stosunkach, łatwiej jest im dojść do porozumienia w kluczowych dla przedsiębiorstwa sprawach. Dodatkowo ważną kwestią jest fakt, że w małym gronie dużo łatwiej jest się ze sobą zżyć, a to sprawia, że i praca staje się o wiele przyjemniejsza.

Nie wszyscy pracownicy mogą jednak doświadczyć atmosfery pracy w małej firmie. Przykładem mogą być przedstawiciele handlowi, którzy swoje obowiązki zawodowe wykonują poza biurem, odwiedzając klientów w ich siedzibach. Dzięki postępowi techniki i urządzeniom mobilnym mogą oni pozostawać w ścisłym kontakcie z firmą i konsultować z nimi np. decyzje finansowe. Mobilny handlowiec nie musi zatem działać w pojedynkę, mimo że pracuje w terenie.

Mała firma również daje szanse na rozwój. Będąc pracownikiem tego typu przedsiębiorstwa, trzeba tylko umieć właściwie wykorzystać możliwości poszerzenia swoich kompetencji, aby piąć się coraz wyżej po szczeblach kariery zawodowej.

Skomentuj