Jak motywować pracowników do pracy?

Kategoria: Efektywnie Opublikował Mobivoice1 Komentarz

Za skuteczne motywowanie pracowników firmy, w pierwszej linii odpowiedzialny jest szef. Powinien on zdawać sobie sprawę z osobistych celów jego pracowników oraz sposobów postrzegania przez nich osiągnięć i porażek. Pamiętaj – kiedy wydaje Ci się, że efekty nie są zgodne z Twoimi oczekiwaniami lub prognozami i jesteś zdecydowany na zatrudnienie nowego, kolejnego pracownika, upewnij się, czy nie wystarczy zmotywować do bardziej wydajnej pracy tych obecnych.

Motywowanie pracowników należy do najważniejszych funkcji każdego pracodawcy. Im większa motywacja do pracy, tym większa efektywność i zadowolenie z wykonywanej pracy wśród podwładnych. W jaki sposób zachęcić pracowników do większego wysiłku, a czego unikać?

 

www.bookboon.com

www.bookboon.com

 

Zasłużone pochwały, kary i nagany czy dodatek finansowy są ważne w motywowaniu, ale przede wszystkim powinieneś zadbać o to, by praca była bardziej interesująca. Gdy w latach 50. i 60. Frederick Herzberg prowadził badania dotyczące źródeł motywacji do pracy, odkrył istnienie pewnej dychotomii – co innego motywuje ludzi do pracy i przynosi im satysfakcję, a co innego sprawia, że są z niej zadowoleni.

 

Metody motywowania:

  • stawiaj ciekawe wyzwania – jeśli podwładny musi na własną rękę szukać wyzwań, w ciągu dnia będzie wędrował myślami po różnych tematach – zdecydowanie jednak nie tych, które pomogłyby mu szybciej wykonać powierzone zadania. Pracownik powinien mieć możliwość rozwoju, z którym wiązałyby się korzyści, niekoniecznie finansowe.
  • oddaj część kontroli – pracownik musi umieć sam radzić sobie z zadaniami, również tymi trudniejszymi – nieustanna kontrola i stanie za plecami nikomu nie wyjdzie na dobre. W ten sposób możemy nieświadomie pokazać mu, że nie jest do tego zdolny, co w efekcie mocno podetnie mu skrzydła.
  • każdemu wedle potrzeb – pracownicy różnią się pod względem oczekiwań, ambicji i pracowitości. Doceniaj najlepszych, pomóż młodym rodzicom, pozwól rozwijać własne pomysły i projekty. Ludzie muszą czuć się spełnieni.
  • stosuj drobne nagrody – w każdej pracy bywają zadania czy projekty bardziej i mniej ciekawe. Przez niektóre rzeczy trzeba po prostu przebrnąć. Warto zatem stosować drobne nagrody, które będą zwieńczeniem zwiększonego trudu.
  • nie kończ na pracy – zintegrowany zespół również w znacznym stopniu wpływa na chęć pracy. W końcu przebywanie kilku godzin dziennie z ludźmi, których praktycznie się nie zna, mało komu sprawiłoby szczególną radość. Może warto zorganizować wspólne spotkanie, wyjście na kręgle lub wycieczkę tematyczną dla pracowników?
  • zwiększ wynagrodzenie – to dosyć oczywiste i najczęściej stosowanie rozwiązanie – większe wynagrodzenie to zwykle większa motywacja, jednak gotówką nie załatwisz wszystkiego. Warto pamiętać też o innych elementach, których wdrożenie wcale nie należy do najtrudniejszych.

 

Jakich błędów należy się wystrzegać?

  • faworyzowanie,
  • spoufalanie się personelem,
  • podejmowanie popularnych decyzji,
  • omawianie osobistych kwestii z podwładnymi.

 

Komentarze

Skomentuj