Jak stworzyć niebanalne CV?

Kategoria: Efektywnie Opublikował MobivoiceSkomentuj

Szukasz pracy? Chciałbyś wyróżnić swoje CV spośród setek innych? Mamy na to radę – stwórz kreatywne podanie o pracę. Pamiętaj jednak, że w curriculum vitae najważniejsze jest zdobyte przez Ciebie doświadczenie i posiadane umiejętności. Szablon CV powinien je jedynie umiejętnie podkreślać i uwypuklać Twoje zalety. Jaskrawe kolory, przekombinowane czcionki i zabawne zdjęcie nie są przepisem na udaną rozmowę kwalifikacyjną.

Wielu kandydatów wychodzi z założenia, że im bardziej kolorowo i śmiesznie, tym lepiej; że tego typu spisany na kartce życiorys zawodowy przykuwa uwagę pracodawcy i pomaga uzyskać stanowisko w pracy marzeń. Użycie kreatywnego CV w czasie aplikowania o pracę nie zawsze jest jednak najlepszym rozwiązaniem. O ile z pewnością świetnie sprawdzi się w przypadku grafika czy specjalisty ds. reklamy i promocji, o tyle przyszli prawnicy i lekarze powinni podarować sobie tak urozmaicone podanie o pracę.

 

Internetowe narzędzia

Itnernet oferuje wiele darmowych narzędzi, które okazują się bardzo pomocne przy tworzeniu kreatywnego curriculum vitae. Pierwsza propozycja to polskie narzędzie Rezumey. Dzięki niemu kandydat ma możliwość zaimportowania swoich danych z takich serwisów jak Linkedin czy Facebook. Wystarczy wybrać szablon graficzny spośród kilku dostępnych opcji, uzupełnić dane personalne i gotowe. Co ciekawe, serwis oferuje możliwość edytowania naszego CV w każdym momencie w serwisie.

Między poszczególnymi serwisami, które pozwalają przygotować kreatywne CV, nie ma większych różnic. Brakuje przewag konkurencyjnych. O wszystkim decyduje właściwie Twoja wyobraźnia i poczucie estetyki.

Dla osób posiadających nieco większe zdolności graficzne i artystyczne stworzono Vizualize.me.

Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem bardziej klasycznej i spokojnej formy curriculum vitae albo sądzisz, że stanowisko, na które aplikujesz, wymaga tego typu podejścia, koniecznie sprawdź Creddle oraz Cvmkr. Oba pozwolą Ci uzyskać proste, ale bardzo estetyczne i stonowane efekty.

 

www.thepositivelinks.com

www.thepositivelinks.com

 

Jak napisać CV?

Pisanie i tworzenie kreatywnego CV nie może odwrócić naszej uwagi od podstawowego celu, jaki przyświeca temu zadaniu – udziale w rozmowie kwalifikacyjnej. Ten dokument jest jak spis treści dobrej książki, której głównym bohaterem i autorem akcji jesteśmy my. Kolejną bardzo ważną zasadą dotyczącą pisania CV jest pisanie szeroko, znaczy interesująco; poruszanie wielu kwestii, wszechstronności i umiejętności, a nie skupianie się na jednej i rozpisywanie się w szczegółach. Dajmy pracodawcy możliwość wyboru tematu, o którym chce z nami porozmawiać, spośród wielu dostępnych.

Nie zapominaj również, że cokolwiek zrobisz ponad standard wymaganej kreatywności, zrób to po napisaniu profesjonalnej treści w swoim curriculum vitae. Nieważne jak piękne i ciekawe będzie Twoje CV, zauważona literówka może zdyskwalifikować je na starcie, podobnie jak brak polskich znaków, błąd ortograficzny czy źle przycięta grafika. Całość dokumentu musi być harmonijna i współgrać ze sobą. Ubiegasz się o profesjonalne stanowisko u profesjonalnego pracodawcy – Ty również pozostań profesjonalistą.

 

Ciekawe portfolio

Oprócz przesłanego CV, warto dołączyć do niego zawsze portfolio (o ile takie posiadamy), z najważniejszymi projektami, którymi zajmowaliśmy się wcześniej, a które ugruntowały nasze doświadczenie zawodowe. Zawsze warto przedstawić swoje osiągnięcia zawodowe, edukacyjne czy przykładowe prace i opracowania autorskie. Teczka z pracami to dla pracodawcy kopalnia wiedzy nie tylko na temat naszej osoby, ale także umiejętności, jakie posiadamy. Coraz rzadziej wymagany jest z kolei list motywacyjny. Możesz go jednak wykonać w formie pisanego elevator speech – krótko, zwięźle, ciekawie i na temat.

Pamiętaj, że CV to Twoja przepustka do kariery i najlepsza wizytówka – postaraj się, by było jak najlepsze.

a

Skomentuj